Professor Brian Cox - Emergence
Vi opfordrer til at man benytter de officielle salgssteder, når der skal erhverves billet til et af vores arrangementer. Vi kan kun garantere for billettens ægthed, hvis den er købt igennem et af disse officielle salgssteder.
Professor Brian Cox bringer Emergence til Danmark
Fredag 10. april 2026 kan danske fans opleve den britiske stjerneformidler Professor Brian Cox, når han indtager scenen med sit nye show Emergence.
”A Jaw-dropping reminder that human life is both irrelevant and hugely precious.” – **** The Guardian
Efter den enorme succes med showet Horizons, som trak næsten en halv million publikummer verden over, er Cox nu klar med et endnu mere ambitiøst projekt: et show der kan kombinere videnskab, filosofi, musik og spektakulære visuelle effekter.
Brian Cox er kendt som en af verdens mest populære videnskabsformidlere gennem BBC’s anmelderroste programmer ”Wonders of the Solar System” og ”The Planets”.
I Emergence udforsker han, hvordan universets uendelige kompleksitet kan udspringe af simple naturlove. Publikum tages med på en rejse fra sorte huller og galakser til snefnug og menneskets egen hjerne.
Cox beskriver showet som sit mest ambitiøse show nogensinde:
”Jeg har været meget heldig at samarbejde med en vidunderlig gruppe af videnskabsfolk, musikere, filmskabere og grafikere for at bringe kosmologi, biologi, filosofi og historie til de største og mest avancerede LED-skærme, der findes, med den bedste lyd og lys, jeg kunne finde.”
Forestillingen tager afsæt i en klassisk undren: Hvorfor er snefnug sekskantede? Med udgangspunkt i Johannes Keplers spørgsmål fra 1610 kobler Cox fysikkens love til alt fra molekyler og atomer til stjerner og galakser, og viser, hvordan skønhed og orden opstår i naturen.
”Is your brain hurting yet? Because mine certainly was, but in beautifully, mind-expanding sort of way…We came away with a new found of love of the basics of science and maths, and a thirst to learn more” – Express and Star