Skip to content

18 jul. 2022

Show

Russell Peters vender tilbage til Danmark

Multitalentet Russell Peters, der er kendt fra både film, TV og de internationale comedyscener, lægger vejen forbi Danmark på sin Act Your Age World Tour.

Russell Peters er for nyligt blevet udnævnt som en af 50 Best Comics of All Time af magasinet Rolling Stone. Han begyndte at lave standup comedy ved open mic nights i hjembyen Toronto i en alder af blot 19 år, og brugte de efterfølgende 15 år på at forfine comedytalentet på klubber i både Canada og England.

Men Peters har ligeledes også opnået anerkendelse og priser for sine mange andre talenter som skuespiller, vært og producer, heriblandt en Emmy, Gemini, Peabody og Canadian Screen Award. Til efteråret er det dog comedyen danske fans kan glæde sig til at opleve live, når han indtager K.B. Hallen fredag 14. oktober på sin Act Your Age World Tour.

Billetsalget starter 22. juli kk.10.00

Flere nyheder

Læs alle nyheder

Flere nyheder

11 feb. 2025

Jordan B. Peterson indtager Royal Arena

Den verdensberømte forfatter, psykolog , podcastvært og YouTube-personlighed kan opleves live i Royal Arena til sommer
Læs mere

27 jan. 2025

Stjernekomikeren Jimmy Carr kommer til København

Stjernekomikeren Jimmy Carr giver et tredje show i Falkoner Salen
Læs mere

24 jan. 2025

MORTEN vender hjem til kæmpe koncert i Horsens – billetter revet væk på under et døgn

Alle billetterne til kæmpe koncert med MORTEN, ved Horsens Havn, er blevet revet væk på under et døgn!
Læs mere

19 dec. 2024

Billetter revet væk – Barn af natten klar med ekstra koncert

Billetterne til Ankerstjernes koncert i Poolen 17. maj blev revet væk. Nu annoncerer den danske hitmager en ekstra koncert.
Læs mere

9 dec. 2024

Superstjernen Katy Perry kommer til Danmark

Er du klar til parade af pophits i verdensklasse? Katy Perry besøger København på sin "The Lifetimes Tour" næste år.
Læs mere

20 nov. 2024

Den populære komiker Bassem Youssef vender tilbage til Danmark – denne gang på arabisk

Den populære egyptiske komiker og satiriker, Bassem Youssef, tilbage til Danmark – denne gang på arabisk, når han indtager Falkoner Salen i København.
Læs mere

4 nov. 2024

Sharon Osbourne kommer til Danmark

Oplev Sharon Osbourne i DR Koncerthuset til april i selskab med Brigitte Nielsen, som interviewer og moderator.
Læs mere

23 okt. 2024

Stjerne-rapperen Tyler, The Creator kommer til Danmark på sine nye tour

Tyler, The Creator er klar med nyt album inden længe, og har netop annonceret sin nye tour, so bringer ham til København næste år.
Læs mere
Nyhedsbrev

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret på nyheder om nye shows, eksklusive presales og spændende konkurrencer.